01 luty 2023

Czas pucharów

Jaworki koło Szczawnicy do lat powojennych były stolicą regionu łemkowskiego zwanego Rusią Szlachtowską. Prawdopodobnie w XV wieku, w zasiedleniu terenów od Bieszczad po Pieniny wzięli udział Rusini (Łemkowie), przybywający ze wschodu. Wytworzyli oni w tym urokliwym miejscu regionalną kulturę, ciekawe budownictwo, obyczaje, ubiór i osobliwą gwarę. Niestety, po wojnie w wyniku „Akcji Wisła” w 1947 roku, władze komunistyczne dokonały przesiedlenia wszystkich grup regionalnych, w tym także Łemków, na tereny zachodniej i północnej Polski.

Z kart historii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – część 9 - Uniwersytet techniczny o europejskich aspiracjach

Akademia Górniczo-Hutnicza jest dziś uniwersytetem technicznym kształcącym studentów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym na wszystkich poziomach – licencjackim, magisterskim, doktoranckim i podyplomowym – na 15 wydziałach oraz w Międzywydziałowej Szkole Inżynierii Biomedycznej. Prowadzi 32 kierunków studiów i 170 specjalności. Uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora ma 11 wydziałów.

Jedzenie surowo zabronione - wyznania anorektyczki

Jak smażyłam jajecznicę to cebulę podlewałam wodą, żeby broń Boże nie dodawać masła – w końcu to tylko zbędne kalorie – mówi Magda.

Zaczęło się zupełnie niewinnie. Sylwester 2008/2009 był dla Magdy przełomowy. Bal przebierańców – po sali biegają uśmiechnięci, „lekko zrobieni” studenci przebrani za lekarzy, kowbojów, diabłów. Wśród dziewczyn furorę robi strój seksownej pielęgniarki: obcisła, wydekoltowana bluzka, mini spódniczka, pończochy i obowiązkowo wysokie obcasy. Magda w roli clowna: szerokie spodnie w kolorowe kropki, muszka, śmieszna czapeczka.

Smutek inżynierów

Od czasu do czasu media lubią ponarzekać na humanistycznych studentów. Że niby zbyt wielu, że takie studia to bez sensu, a techniczni swoją wiedzą zbudują nową Polskę. Czy rzeczywiście ich studia to nieprzerwany potok praktycznej wiedzy?

W 145-tą rocznicę urodzin Józefa Morozewicza (1865–1941)

Pośród wielu Polaków, których nazwisko znalazło szeroki oddźwięk w świecie w zakresie osiągnięć naukowych jest prof. Józef Morozewicz. Urodził się w rodzinie ziemiańskiej w zaborze rosyjskim, zwanym Królestwem Polskim lub Kongresowym w Rędzinach nad Narwią w pobliżu Tykocina.