- Szczegóły
-
Kategoria: Luty 2010 nr 26
-
28 luty 2010
Jaworki koło Szczawnicy do lat powojennych były stolicą regionu łemkowskiego zwanego Rusią Szlachtowską. Prawdopodobnie w XV wieku, w zasiedleniu terenów od Bieszczad po Pieniny wzięli udział Rusini (Łemkowie), przybywający ze wschodu. Wytworzyli oni w tym urokliwym miejscu regionalną kulturę, ciekawe budownictwo, obyczaje, ubiór i osobliwą gwarę. Niestety, po wojnie w wyniku „Akcji Wisła” w 1947 roku, władze komunistyczne dokonały przesiedlenia wszystkich grup regionalnych, w tym także Łemków, na tereny zachodniej i północnej Polski.
- Szczegóły
-
Kategoria: Luty 2010 nr 26
-
28 luty 2010
Akademia Górniczo-Hutnicza jest dziś uniwersytetem technicznym kształcącym studentów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym na wszystkich poziomach – licencjackim, magisterskim, doktoranckim i podyplomowym – na 15 wydziałach oraz w Międzywydziałowej Szkole Inżynierii Biomedycznej. Prowadzi 32 kierunków studiów i 170 specjalności. Uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora ma 11 wydziałów.
- Szczegóły
-
Kategoria: Luty 2010 nr 26
-
28 luty 2010
Jak smażyłam jajecznicę to cebulę podlewałam wodą, żeby broń Boże nie dodawać masła – w końcu to tylko zbędne kalorie – mówi Magda.
Zaczęło się zupełnie niewinnie. Sylwester 2008/2009 był dla Magdy przełomowy. Bal przebierańców – po sali biegają uśmiechnięci, „lekko zrobieni” studenci przebrani za lekarzy, kowbojów, diabłów. Wśród dziewczyn furorę robi strój seksownej pielęgniarki: obcisła, wydekoltowana bluzka, mini spódniczka, pończochy i obowiązkowo wysokie obcasy. Magda w roli clowna: szerokie spodnie w kolorowe kropki, muszka, śmieszna czapeczka.
- Szczegóły
-
Kategoria: Luty 2010 nr 26
-
28 luty 2010
Od czasu do czasu media lubią ponarzekać na humanistycznych studentów. Że niby zbyt wielu, że takie studia to bez sensu, a techniczni swoją wiedzą zbudują nową Polskę. Czy rzeczywiście ich studia to nieprzerwany potok praktycznej wiedzy?
- Szczegóły
-
Kategoria: Luty 2010 nr 26
-
28 luty 2010
Pośród wielu Polaków, których nazwisko znalazło szeroki oddźwięk w świecie w zakresie osiągnięć naukowych jest prof. Józef Morozewicz. Urodził się w rodzinie ziemiańskiej w zaborze rosyjskim, zwanym Królestwem Polskim lub Kongresowym w Rędzinach nad Narwią w pobliżu Tykocina.
|
|