31 styczeń 2023

I Oni też tam byli

Wprowadzenie

W marcu 1940 roku ludowy Komisarz Spraw wewnętrznych Ławrentij Beria skierował do Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Partii Komunistycznej (bolszewików) adresowane do „towarzysza Stalina” pismo z projektem decyzji o likwidacji polskich jeńców. Większość przewidzianych do wymordowania przetrzymywano w obozach specjalnych (Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków): „14 736 byłych oficerów, urzędników, obszarników, policjantów, żandarmów służby więziennej, osadników i agentów wywiadu: ponad 97% narodowości polskiej”; pozostałą grupę spośród „18 632 (wśród nich 10 685 Polaków)” przetrzymywano w więzieniach zachodnich obszarów Ukrainy i Białorusi.

Nie idźmy na łatwiznę!

Rozmowa z dr Janem Galarowiczem, adiunktem na Wydziale Humanistycznym AGH, autorem kilkunastu książek, w tym czterech ostatnich poświęconych antropologiczno-etycznej myśli Karola Wojtyły (m.in. Człowiek jest osobą, Imię własne człowieka, Blask godności), o spotkaniach z papieżem – Polakiem i o tym, co nam po sobie pozostawił.

Wartości – czy ktoś jeszcze o nich pamięta?

W dzisiejszych czasach mało kto rozmawia o wartościach. Czy to z braku czasu, czy też z czystej niechęci lub obawy kwestia systemu wartości pozostaje jakby na marginesie życia codziennego. Na szczęście dla wciąż licznego grona zainteresowanych, w dniu 22 kwietnia 2010, w sali konferencyjnej rektoratu, rozpoczęła się I OgólnopoIska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa zatytułowana „Wartości podstawowe w kontekstach współczesnych”. Konferencja została zorganizowana przez Katedrę Kulturoznawstwa i Filozofii Wydziału Humanistycznego AGH. Poniżej przedstawiam krótką relację z sesji otwierającej konferencję.

Złote drużyny AGH

W kwietniu odbyły się finały AMP w czterech ważnych dyscyplinach dla zawodników AGH. Dobrze przepracowany okres przygotowawczy oraz obfitujący w liczne starty i sukcesy sezon został zwieńczony niebagatelną ilością medali w finałach tych rozgrywek.

Plus ultra *

Język hiszpański kojarzy się nam przede wszystkim z ojczyzną Cervantesa, wysoko rozwiniętym, a jednocześnie malowniczym krajem Półwyspu Iberyjskiego, kuszącym niezliczonymi walorami przyrodniczymi, klimatycznymi i przebogatą kulturą, posiadającym dziś 47 milionów obywateli.