Wybierz rocznik
Miecz Dziekana
- Szczegóły
- Kategoria: Czerwiec/Lipiec 2010 nr 30/31
- 03 styczeń 2011
W dniach 28–30 maja 2010, odbyły się pierwsze w historii Wydziału Energetyki i Paliw, regaty o Miecz Dziekana. Pomysł spotkania integracyjnego pracowników i studentów wydziału, w programie którego znalazły się także regaty, jest pierwszym takim przedsięwzięciem na skalę AGH zaproponowanym i zrealizowanym przez Samorząd Studentów Wydziału EiP oraz powstałą w ub. roku nową organizację studencką Akademicki Klub Żeglarski Kyc AGH.
Pomysł trochę szalony i mimo początkowego zdziwienia i niedowierzania kierownictwa wydziału, udało się zrealizować. Honorowy patronat nad tą imprezą objął Dziekan WEiP, prof. Piotr Tomczyk.
Wyraźnie daje się zauważyć, że studenci w nowej strukturze wydziału Energetyki i Paliw mają coraz bardziej „energetyczne” pomysły. Wygrywają swoimi pracami naukowymi konkursy, organizują konferencje naukowe, ale także potrafią aktywnie działać na rzecz integracji środowiska akademickiego. W pierwszym spotkaniu „Miecz Dziekana”, które odbyło się w ośrodku „Stalownik” nad jeziorem Rożnowskim wzięli udział studenci i pracownicy. W bogatym programie, głównym punktem były zmagania żeglarskie pod nazwą Regaty o Miecz Dziekana. W tym miejscu należy się małe wyjaśnienie, miecz w żeglarstwie, to bardzo ważny element konstrukcyjny jachtu. Jest to ruchomy płat nośny, który umożliwia płynięcie kursami pod kątem do wiatru, a jego zadaniem jest ograniczanie dryfu jednostki względem kursu. Mimo pierwszego skojarzenia ze średniowiecznymi walkami, jest bardzo ważną częścią jachtu, a miecz samego dziekana, sternika wydziału – w szczególności!
Mimo obaw o pogodę, ta dopisała i pozwoliła zrealizować cały program, w tym rozegrać wspaniałe zawody. Uroczyste otwarcie pierwszego spotkania „Miecz Dziekana” odbyło się w piątkowy wieczór z udziałem reprezentującego władze wydziału prodziekana dr. inż. Leszka Kurcza. Uczestnicy wysłuchali także wykładu nt. budowy jachtu i zasad żeglowania oraz bezpiecznego korzystania z uroków wody i żeglarstwa. Pierwszy dzień zakończyły tańce i zabawy m. in. „inżynierski konkurs budowy żaglówki z bele czego” i… ustalanie strategii regatowej.
Regaty rozgrywano na jachtach typu Omega. Rywalizacja na wodzie to cudowna zabawa połączona z wypoczynkiem na łonie natury. Wymaga od uczestników skupienia na zmiennych warunkach pogodowych, przyjęcia określonej taktyki oraz szybkiej reakcji. Jest też przykładem dobrej pracy zespołowej kierowanej przez sternika jachtu. W regatach startowało 9 załóg żeglarskich w systemie pucharowym. Do ścisłego finału awansowały 3 najlepsze, one też rozegrały pasjonujący finał przy gorącym dopingu pozostałych na lądzie uczestników spotkania.
Najlepszym sternikiem okazał się student II roku Jarosław Przybyła. Wraz ze swoją załogą zdobył pierwszy „Miecz Dziekana” WEiP, a załoga zapisała się na stałe w historii pierwszych regat. Drugie miejsce zajęła załoga studenta V roku, Macieja Dorociaka, a trzecie miejsce zajęła załoga studenta V roku, Piotra Bandury. Miejsca II i III przypadły w udziale sternikom z piątego roku z czego wynika, że młodsi studenci mogą z powodzeniem rywalizować z doświadczonymi kolegami. W kategorii najlepszy pracownik wyróżnienie uzyskała pani dr inż. Justyna Pyssa, najmłodszym uczestnikiem regat była Ewa Pyssa. Poniżej wyniki I regat o „Miecz Dziekana” i pełne składy załóg zwycięskich jachtów.
Regaty były zaplanowane tak aby Ci, którzy nie brali w nich udziału mogli również skorzystać z innych wodnych atrakcji (rejsy turystyczne, rowerki wodne). Poza rywalizacją na wodzie rozegrano także inne konkursy i zabawy. Odbył się mecz siatkówki „O zaliczenie” pomiędzy studentami i pracownikami wydziału. W tej rywalizacji również nie zabrakło gorącego dopingu oraz szybkich zwrotów akcji drużyna studentów prowadziła już 2:0 aby ostatecznie przegrać po morderczej pogoni drużyny przeciwnej 2:3. W tej konfrontacji zwyciężyli pracownicy wspierani przez studentów i słowa uznania za ambitną postawę i walkę w upale do samego końca. Wszystko wskazuję, że pracownicy wykazali się większą kondycją lub poprzedniego dnia wcześniej zakończyli wieczór integracyjny. W skład zwycięskiej drużyny wchodzili: prodziekan dr inż. Leszek Kurcz, dr inż. Justyna Pyssa, dr inż. Tomasz Mirowski, dr inż. Tadeusz Wójcik i studenci Dawid Pazdro, Wojciech Kalawa. Studentów reprezentowali: Paweł Bobrowski, Piotr Słupski, Krzysztof Potoczak, Mariusz Dziadkowiec, Zuzanna Heród.
Po meczu drużyna zwycięzców w wielkiej radości, że jednak studenci zaliczenia zdobywać będą w sposób tradycyjny, zaprosiła drużynę przeciwną na kufel zimnego regeneracyjnego napoju. Taka postawa pozwoliła przełknąć gorycz porażki i zachować nadal dobry humor. Wielu uczestników rozgrywało mecze badmintona kiedy inni korzystali z mocnego, wiosennego słońca. Dla najmłodszych zorganizowano konkurs „konstrukcji inżynierskich” z piasku i wszelkich materiałów dostępnych „pod ręką”. Jury konkursu za najciekawszą pracę uznało konstrukcję Bartosza Mirowskiego (6 lat), który wykazał się dużą pomysłowością, a jego budowla pokazała, że Bartek ma zadatki na świetnego inżyniera. Podczas wyjazdu nie mogło zabraknąć czasu na szanty przy ognisku oraz na „morskie opowieści” do białego rana we wspaniałej koleżeńskiej atmosferze.
Warto wspomnieć jeszcze o innej wartościowej stronie tegorocznego spotkania „Miecz Dziekana”. Niestety termin wypadł na czas po powodzi, w której ucierpieli także studenci wydziału. Uczestnicy wyjazdu nie zapomnieli o kolegach poszkodowanych podczas powodzi. Przez cały czas pobytu prowadzona była aukcja przedmiotów przekazanych przez prodziekana dr inż. Leszka Kurcza i studentów na charytatywny cel wsparcia poszkodowanych. Licytowano między innymi historyczną już, ostatnią koszulkę z logiem Międzywydziałowej Szkoły Energetyki, zabytkowy kufel z hutniczej karczmy piwnej, jachtową banderkę z ubiegłorocznego obozu integracyjnego dla studentów pierwszego roku „Beani 2009”, monetę 90-lecia AGH, historyczny już także krawat z dawnym logo AGH i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy. Całkiem spora suma pieniędzy zebranych podczas aukcji będzie przekazana dla dwóch kolegów z wydziału poszkodowanych w powodzi. Studenci kolejny raz udowodnili, że potrafią się bawić w sposób pomysłowy i kulturalny, ale też mają wielkie serce, aby pomagać bliźniemu w potrzebie. To także jedna z wartości tego spotkania integracyjnego.
Organizatorzy pierwszego spotkania o Miecz Dziekana czyli Akademicki Klub Żeglarski Kyc AGH oraz Samorząd Studentów WEiP zdali egzamin na piątkę z plusem! Słowa uznania dla wszystkich koleżanek i kolegów z komitetu organizacyjnego, który pod przewodnictwem studentów Wydziału Energetyki i Paliw Wojtka Sajdaka – Prezesa AKŻ i Marty Wojdy – Przewodniczącej WRSS, poświęcili wiele godzin na przygotowanie i realizację tego przedsięwzięcia, a rezultaty pokazały, że było warto. Przygotowanie śpiewnika szantowego czy własnoręcznie wykonanych przez studentów upominków i nagród żeglarskich dla zwycięzców to też ich zasługa. Wypada tylko życzyć sukcesów w organizacji kolejnych śmiałych projektów! Gratulujemy pomysłu i zachęcamy inne wydziały do podejmowania wyzwań pozornie niemożliwych do zrealizowania. W sprawie np. regat AKŻ Kyc AGH kontynuując tradycje żeglarskie Krakowskiego Yacht Clubu służy wszelką potrzebną pomocą i poradą. Kto wie może za kilka lat będziemy świadkami międzywydziałowej rywalizacji regatowej o… Miecz Rektora!
• Paweł Bobrowski
Grzegorz Luty
Wyniki I regat o „Miecz Dziekana”
I miejsce Jarosław Przybyła – sternik, Rafał Polepszyc,
Inga Wądrzyk, Agnieszka Lach, Ilona Leśniakiewicz
II miejsce Maciej Dorociak – sternik, Filip Górnisiewicz,
Natalia Szczudło, Wojciech Sajdak, Klaudyna Surma
III miejsce Piotr Bandura – sternik, Andrzej Frankiewicz, Mariusz Kulka, Łukasz Mucha, Grzegorz Tyrkalski, Tomasz Tekiela
Najlepszy pracownik Justyna Pyssa
Najmłodszy uczestnik Ewa Pyssa