Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
28 marzec 2023

Wybierz rocznik

IV Regaty Żeglarskie Studentów i Pracowników AGH

Tak zwany statystyczny mieszkaniec naszego kraju postrzega żeglarstwo jako sport elitarny. Taki stereotyp został ukształtowany i funkcjonuje w najlepsze. Swego czasu kapitan Krzysztof Baranowski proponował Polakom pływanie za darmo na swoim jachcie Lady B. Na listę internetową zapisała się moja koleżanka. Była na 50. pozycji z niewielką nadzieją na morskie pływanie. Ku jej zdumieniu zadzwonił do niej sam kapitan z zapytaniem, czy jest gotowa do rejsu. Akcja miała odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Polacy nie pływają. Od tego czasu sporo się zmieniło, pływamy coraz więcej i dalej.

Nie bacząc jednak na stereotypy, AZS AGH od czterech lat organizuje regaty żeglarskie o mistrzostwo AGH. Od trzech lat miejscem rozgrywania regat jest Ośrodek Stalownik nad Zalewem Rożnowskim. Tegoroczna edycja mistrzostw odbyła się 18–19 maja 2013 roku, a uczestniczyło w niej 8 załóg. W ciągu dwóch dni rozegrano siedem biegów. Warunki do żeglarstwa regatowego były bardzo dobre, tylko dwa biegi zostały skrócone ze względu na brak wiatru.

fot. Zbigniew Sulima

Już od pierwszego wyścigu widać było, że faworytem zawodów będzie Piotr Romaniak, doświadczony żeglarz, uczestnik Akademickich Mistrzostw Polskich w Żeglarstwie. I zgodnie z przewidywaniami Piotr wygrał większość wyścigów, pozostałe kończąc w pierwszej trójce i zdobył pierwsze miejsce. Rywalizacja w środku tabeli nie była już tak jednoznaczna. Bardzo dobrze radziła sobie załoga Doroty Jeziorowskiej i zanosiło się na to, że stanie na podium. Niestety słabe miejsce w ostatnim wyścigu ostatecznie uplasowało załogę Doroty na czwartym miejscu. Dość równo żeglowała załoga Konrada Dobrzynieckiego, który nie pierwszy już raz startował w mistrzostwach AGH. Dobrą ręką do sterowania popisał się Adam Kozubal i mamy nadzieję, że będzie kontynuował regatowe starty.

fot. Zbigniew Sulima

Załogi rywalizowały elegancko, wykonując sumiennie przynależne kary na wodzie. Jednak tam, gdzie są emocje, są i momenty konfliktowe, które szybko i sprawnie rozstrzygał sędzia główny zawodów Krzysztof Jeziorowski, a resztę sporów zawodnicy wyjaśniali sobie przy wspólnym ognisku i nie tylko.

Głównym organizatorem regat był Andrzej Opaliński z AZS AGH, któremu serdecznie dziękuję za hart ducha i upór w organizacji regat. Niebagatelna jest też przychylność Macieja Woźniaka, prezesa AZS AGH, który silnie wspomógł organizację i sam walczył na wodzie. Coraz silniejszą reprezentację w kolejnych mistrzostwach wystawia Akademicki Klub Żeglarski AGH uczestnicząc też w sferze organizacyjnej (w tym roku AKŻ całkowicie zawiódł muzycznie…).

Klasyfikacja: I miejsce załoga w składzie: Piotr Romaniak, Andrzej Madejski, Marek Rybka; II miejsce: Konrad Dobrzyniecki, Paweł Dobrzyniecki, Patrycja Rauch; III miejsce: Adam Kozubal, Anna Kocięba, Łukasz Ciechanowski.

Zbigniew Sulima